Wybierając system grzewczy do własnego domu, wiele osób podejmuje decyzję o zamontowaniu nowoczesnego, ekologicznego i energooszczędnego urządzenia, jakim jest pompa ciepła. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli, które różnią się parametrami technicznymi oraz źródłem, z którego pobierają energię cieplną. Jak wybrać najlepszy z nich?
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
Pompa ciepła to system grzewczy, który opiera swoje działanie na energii cieplnej pozyskiwanej z otoczenia. Następnie, za pomocą czynnika chłodniczego poddawanego różnym procesom termodynamicznym, kieruje ciepło do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. Ze względu na dolne źródło ciepła, z którego korzysta urządzenie, wyróżnia się następujące rodzaje pomp ciepła:
- powietrzne pompy ciepła – pobierają energię cieplną z powietrza atmosferycznego;
- gruntowe pompy ciepła – czerpią ciepło z gruntu;
- wodne pompy ciepła – korzystają z energii cieplnej skumulowanej w wodzie.
Ze względu na małą dostępność odpowiedniej jakości wody oraz wysoką cenę montażu wodne pompy ciepła są najrzadziej wybieranymi systemami. Za najbardziej wydajne uznaje się gruntowe pompy ciepła, co wynika z wysokiej stabilności cieplnej gruntu. Jednak ich montaż oznacza konieczność zainstalowania kolektorów w ziemi, co podnosi koszty inwestycji oraz wymaga posiadania terenu dookoła budynku. Z tego względu największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Ich montaż jest stosunkowo prosty, nie wymagają wydzielania odrębnego pomieszczenia, zajmują niewiele miejsca, a ich cena jest niewygórowana, szczególnie biorąc pod uwagę oszczędności, jakie można zyskać na ogrzewaniu domu za ich pomocą. Postęp technologiczny sprawił również, że wydajność nowoczesnych modeli jest znacznie wyższa i mogą one zapewniać ciepło w pomieszczeniach nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
Parametry pompy ciepła, na które warto zwrócić uwagę
Sam wybór rodzaju pompy ciepła to jednak nie wszystko. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:
- funkcje, jakie posiada urządzenie – część pomp ciepła może nie tylko ogrzewać, lecz również chłodzić pomieszczenia. Pompa ciepła może także służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
- moc pompy ciepła – powinna być ona dopasowana do zapotrzebowania na ciepło w domu;
- współczynnik efektywności pompy ciepła (COP) – to informacja o ilości wytworzonego przez urządzenie ciepła w stosunku do ilości pobranej energii elektrycznej;
- gwarancję przyznawaną przez producenta.
Pomoc przy wyborze pompy ciepła
Ilość aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła, jest spora, a modele często różnią się od siebie w niewielkim stopniu. W celu podjęcia dobrej decyzji warto skonsultować się ze specjalistami z dobrej firmy montującej pompy ciepła, jaką jest Nexenergy – https://nexenergy.pl/. Specjaliści z firmy pomogą wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości, a także zajmą się montażem pompy w prawidłowy sposób, dzięki czemu będzie ona działać niezawodnie i efektywnie przez długie lata.