Nadchodzi weekend i ciężko odmówić sobie kilku drinków na imprezie. Regularnie trenujesz na siłowni lub jesteś sportowcem innej dyscypliny? Zapewne wiesz, jak istotne jest powstrzymywanie się od picia. To jedyna szansa, żeby nie zaprzepaścić ciężko wypracowanych efektów.
Alkohol pity w nadmiarze ma negatywne skutki w diecie każdego sportowca. Jakie efekty uboczne mogą spotkać sportowców spożywających alkohol? Ile można pić, by nie narazić się na utratę siły i efektów uzyskanych na siłowni?
Alkohol – jego działanie na organizm
Naukowcy udowodnili, jakoby spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach ma bezpośredni wpływ na pogorszenie osiągnięć sportowych. Co dzieje się z organizmem, gdy spożywamy nadmierne ilości alkoholu.
- Niska wydajność– alkohol ma wpływ na kondycję, równowagę i reakcję. Zdolność do koncentracji również może zostać zaburzona. Wymienione rzeczy mogą prowadzić do wyraźnego obniżenia osiągnięć sportowych.
- Dehydratacja – spożywanie alkoholu w dużej ilości może powodować dehydratację organizmu. Szeroko znane odwodnienie ma wpływ na zachowanie organizmu. Widoczne jest w czasie wysiłku fizycznego. Picie alkoholu odwadnia organizm. Pogorszenie stanu nawodnienia organizmu ma wpływ na kondycję i ogólne osiągnięcia.
- Mniejsza wydolność fizyczna – spożywanie alkoholu regularnie ma wpływ na kondycję. Picie w zbyt dużych ilościach może powodować ogólne zmęczenie. Widoczne może być osłabienie mięśni oraz spadek wydolności fizycznej.
- Zaburzenia dobrej regeneracji – organizm wykończony spożyciem alkoholu regeneruje się o wiele słabiej. Ma to wpływ na odbudowywanie się mięśni i kondycję.
- Złe trawienie – zaburzenia metaboliczne i zauważalne gorsze trawienie. Ma negatywny wpływ w budowaniu masy mięśniowej. Stosowanie suplementów i wspomagaczy działających stymulująco na hormony SARM https://biaxol.com/pl/product/ligandrol-lgd4033/ może nie przynosić wymiernych korzyści. Nadmierne spożycie etanolu szkodzi pod tym względem.
- Zaburzenia snu – nadużywanie alkoholu ma wpływ na problemy ze snem. Bezsenność odbija się na regeneracji i poprawnych procesach metabolicznych w organizmie.
Alkohol w treningu może mieć destrukcyjne skutki. Sportowcy omijają tego typu używki szerokim łukiem. Skład drinków, piw i innych napojów wyskokowych działa na organizm w taki sposób, który może zabijać efekty i postępy wypracowywane przez długi czas.
Jak nie tracić imprezy i efektów z treningów?
Picie alkoholu okazyjnie nie powinno mieć destrukcyjnych skutków. Ważne, by znać umiar i pić trunki od czasu do czasu. Istotna jest również sama dawka alkoholu. W małych ilościach zostanie szybko wchłonięty i nie powinien w żaden sposób objawiać się jako efekt uboczny w codziennym życiu sportowców.
Bezpieczne spożywanie alkoholu
Drinki i inne ekskluzywne trunki mogą pić tylko osoby pełnoletnie. Jako sportowiec powinieneś najbardziej jak to możliwe ograniczać spożycie alkoholu. Trenujesz zawodowo – warto całkowicie zrezygnować z picia na czas przygotowań i treningów. Natomiast jeśli jesteś amatorem, możesz od czasu do czasu wykorzystać okazję, by napić się niskoprocentowych alkoholi, tym bardziej z naszych polecanych przepisów. Alkohol jest dla ludzi, lecz w odpowiednich ilościach. Przykładowy drink ma małą zawartość alkoholu, więc nie powinien przyprawić czy żadnych problemów.